MOJE DÍLA

JIŘÍ ŠMEJKAL

Jiří Šmejkal, Ing. - *1978, kreslíř a ilustrátor, povoláním středoškolský učitel. Vnuk českého meziválečného a poválečného malíře krajináře Ferdinanda Kladnického. Aktivně kreslí a maluje od útlého dětství. V jeho současné tvorbě se prolíná původní český comicsový styl a svérázně pojatá figurální kresba. Autor s velikou nadsázkou a ironií zobrazuje zejména ženy - mnohdy extrémně. 

Jiří Šmejkal bývá označován jako "mistr tlusté linky". Důvodem je v obrazech patrná ohraničující černá linka akrylovou barvou na uhlem vystínovaném pozadí. Obrazy jsou občas k vidění na autorských výstavách. Osobní stránky autora (jirkasmejkal.cz) jsou často aktualizovány novými obrazy. 7. DOBRÝCH RAD, JAK SPRÁVNĚ INVESTOVAT DO OBRAZŮ

1. Nekupovat příliš staré nebo kulturně vzdálené věci a soustředit se na naše soudobé umění. Riziko koupě padělku je minimální.
2. Osloví-li kupujícího dílo, třeba vyzařovanou náladou, pak kupovat hned bez váhání. Asi jako láska na první pohled.
3. Nekupovat mnoho velmi laciných věcí – domov se změní ve vetešnictví a bude nutno se věcí zbavit pod cenou.
4. Nekupovat obrazy špatně adjustované, v mizerných rámech či déle visící v odporném prostředí. Obrazy nasáknou negativní energii z okolí.
5. Nekupovat díla s deklarovanou nebo vyvolávací cenou nad 1–2 miliony Kč. Tento prostor nechat zatím zkušenějším, kteří případně chybný nákup snáze vydýchají. Nákupy v této ceně raději realizovat prostřednictvím specialisty, který prokazatelně pár podobných prodejů úspěšně a ke spokojenosti kupujícího i prodávajícího již dotáhl. Aukce není zdaleka jediný instrument ke koupi.
6. Kupovat obrazy v cenovém rozpětí 50–500 tisíc a nákupy časem vytříbit a počet stabilizovat na snesitelné úrovni.
7. Ponechávat si díla delší dobu, spíše roky než měsíce.